Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Home | Chegg.com Edward Don\'s Quiz History: Homework- Chapters . 2/2 pts Questi

ID: 1583509 • Letter: H

Question

Home | Chegg.com Edward Don's Quiz History: Homework- Chapters . 2/2 pts Question 28 Light of wavelength 480 nm falls on a slit of width 3.5 m, what is the relative intensity (that is, the value of I/Im) of the diffraction pattern at an angle of 18°? 1.0 rect 1.1 x 102 1.7 x 103 2.4 × 10.4 1.0 x 101 2/2 pts Question 29 The intensity of the single-slit diffraction pattern at any angle is given by 1 (0) = 1m (-0. ) . For light of wavelength 480 nm falling on a slit of width 3.5 m, what is the value of a when 18°?

Explanation / Answer

given

d = 3.5*10^-6 m
theta = 18 degrees
lamda = 480 nm


alfa = pi*d*sin(theta)/lamda

= pi*3.5*10^-6*sin(18)/(480*10^-9)

= 7.0788 radians

now, I/Im = (sin(alfa)/alfa)^2

= (sin(7.08)/7.08)^2

= 0.0102

= 1.02*10^-2

so, Option b is the correct answer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote