Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Home Work Q1-A man has a mass of 70.0kg.What his weight on a)thee m/s2 b)the moo

ID: 1877895 • Letter: H

Question

Home Work Q1-A man has a mass of 70.0kg.What his weight on a)thee m/s2 b)the moon where g-1.60 m/s2 c) Jupiter where g Q2-A spaceship weighs 10800N on a planet where g=7.20m/ weigh on a smaller planet where g-4.30 m/s2 Q3- If a car is travelling westward with a constant velocity of 2om/s, wh g 26.0 m/s2 s2.What would it is the net force acting on it? Q4-A5.5 kg watermelon is pushed across a table. If its acceleration is 4.2m/s2,find the net external force exerted on it. Q5- A ball pushed with a force of 13.5N accelerates at 6.5m/s2 to the right, what 3 is the mass of the ball? 06- Once the 24kg box is in motion, a horizontal force of 53N keeps it moving, find the co-efficient of kinetic friction. Q7- The moon orbits the earth along a path of radius 3.84 x 108 m. The mass of the Moon-7.35 x 1022 kg. The Earth's mass-6.00 x 1024kg. G= 6.67 x 10-11 Nm2/kg2. The gravitational force of attraction between the earth and the Moon keeps the Moon in orbit. Calculate the size of this force.

Explanation / Answer

1) weight w = mg

a) on earth

w = 70*9.81 = 686.7 N

b) on moon

wm = 70*1.6 = 112 N

c) on jupiter

w = 70*26 = 1820 N

2) w = mg

m = w/g = 10800/7.2 = 1500 kg

w' = 1500*4.3 = 6450 N

3) net force = ma

here speed is constant

so acceleration is zero

so net force f = 0

4) net force f = ma

f = 5.5*4.2 = 23.1 N

5) m = f/a

m = 13.5/6.5 = 2.08 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote