22) Two 1.50 V cells, each with internal resistance of 0.0850 , are connected in
ID: 1582041 • Letter: 2
Question
22) Two 1.50 V cells, each with internal resistance of 0.0850 , are connected in series to form a battery that provides a current of 0.430 A to the external circuit. a. Find the current through each cell. b. What is the emf of the battery? c. What is the voltage applied to the external circuit? 23) In the circuit shown in the figure R two 360 emf A voltmeter with internal resistance of 635 Find the emf of the source. resistors are connected in series with an ideal source of is connected across one of the resistors and reads 3.23 V. FIGURE RExplanation / Answer
a) As the batteries are in series the current must be same through each battery.
i.e 0.430 A
b) emf of the battery = 2*1.5
= 3.00 V
c) Terminal voltage of each battery = 1.5 - 0.085*0.43
= 1.463 A
so, the voltage applied to the external circuit = 2*1.463
= 2.93 V
23)
let V_emf is the emf of the source.
voltage across the voltmeter, V_volt = V_emf*(360*6350/(360 + 6350))/( 360*6350/(360 + 6350) + 360)
3.23 = V_emf*0.4862
V_emf = 3.23*0.4862
= 6.64 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.