22) A cart with an initialvelocity of 5.0 m/s experiences a constant acceleratio
ID: 1759726 • Letter: 2
Question
22) A cart with an initialvelocity of 5.0 m/s experiences a constant acceleration of 2.0m/s2. What is the cart's displacement during the first6.0 s of its motion?
A) 10m
B) 55 m
C) 66 m
D) 80 m
23) A bullet movinghorizontally to the right (+x direction) with a speed of500 m/s strikes a sandbag and penetrates a distance of 10.0 cm.What is the average acceleration, in m/s2, of thebullet?
A) -1.25 ×106
B) -2.50 ×106
C) -1.25 ×103
D) -2.50 ×103
24) A jet fighter plane islaunched from a catapult on an aircraft carrier. It reaches a speedof 42 m/s at the end of the catapult, and this requires 2.0 s.Assuming the acceleration is constant, what is the length of thecatapult?
A) 16 m
B) 24 m
C) 42 m
D) 84m
I can't seem to get thistrifecta of evil, it's my summer asignment before actually takingphysics, I got B for 22 but my math seemsshaky.
Explanation / Answer
22. -- You should use the equation: d = vt + 0.5at2 d = 5(6) + 0.5(2)(36) d = 66 m -- 23. -- vf = vi + at (Solve for t, i =initial, f = final) 0 = 500 + at t = -500/a Then, plug t into this equation: d = vt + 0.5at2 d = vt + 0.5at2 0.1 = (500)(-500/a) + 0.5(a)(250000/a2) 0.1 = (1/a)[-250000 + 125000] 0.1 = (1/a)(-125000) a = -1250000 m/s/s -- 24. -- First, use this equation: vf = vi + at (Solve for a, f =final, i = initial) 42 = 0 + 2a a = 21 m/s/s Then, use this equation: d = vt + 0.5at2 (Use initial velocity) d = vt + 0.5at2 (Use initial velocity) d = 0 + 0.5(21)(4) d = 42 mRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.