4) A transformer has 80 turns in the primary coil and 4000 turns in the secondar
ID: 1581923 • Letter: 4
Question
4) A transformer has 80 turns in the primary coil and 4000 turns in the secondary coil a) If the primary voltage is 240 V what is the secondary voltage? b) If the primary current is 200 A what is the secondary current? 5) A step-up transformer has for every 1 turn on the primary side there is 2000 turns on the secondary side. If the step-up voltage was 60,000 V what was the primary voltage? 6) A neon sign has a transformer that changes electricity from 120 V to 12,000 V. a) If the primary coil has a current of 30 A what is the current in the secondary coil? b) What is the power in the primary coil? c) What is the power in the secondary coil? anExplanation / Answer
4)
Given:
N1 = 80, N2 = 4000
(a)
V1 = 240V, V2 = ?
Using the transformer eqn."
V2/V1 = N2/N1
=> V2 = V1* (N2/N1)
= 240* (4000/80)
= 12000 V
(b)
I1 = 200A, I2 = ?
I2/I1 = N1/N2
=> I2 = I1 * (N1/N2)
= 200 * (80/4000)
= 4A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.