4) A circular loop of wire of cross-sectional area 0.12 m2 consists of 200. turn
ID: 778927 • Letter: 4
Question
4) A circular loop of wire of cross-sectional area 0.12 m2 consists of 200. turns, each carrying 0.50 A. It is placed in a magnetic field of 0.050 T oriented at 30° to the plane of the loop. What torque acts on the loop?
5) Long parallel wires separated by 7.5 cm carry 3.3 Amperes each in opposite directions. (a) What magnetic force per length acts on the wires? (b) Find the magnitude of the magnetic field midway between the wires.
6) What is the magnetic field at the center of a circular loop of wire of radius 4.0 cm when a current of 2.0 A flows in the wire?
Explanation / Answer
4) torque = N I A B cos theta
= 200 * 0.5 * 0.12 * 0.05 * cos 30
torque = 0.519 N.m
5) a) F/l = mu0 * i1 * i2/ (2 pi d)
= (4 pi * 10-7 * 3.3 * 3.3) / (2 pi * 0.075) = 2.9 * 10-5 N/m
b) magnetic field = 2 mu0 * i/ (2 pi * d/2)
= (2 * 4 pi * 10-7 * 3.3 / (2 pi * 0.075 / 2) = 3.52 * 10-5 T
6) B = mu0 I / 2 R
= (4 pi * 10-7 * 2) / (2 * 0.04) = 3.1 * 10-5 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.