The iqure below shows a portion of a silver ribbon with 2, - 11.8 mm and ys -0.2
ID: 1581589 • Letter: T
Question
The iqure below shows a portion of a silver ribbon with 2, - 11.8 mm and ys -0.23 mm, carrying a current of magnitude 1.00 T. Apply the simplified model of the presented in 101 Ain the .xdrection. The ribbon lies in a uniform magnetic field, in the rdiedon with of the Hall effect presented in Section 27.9. They are 5.85 x 1o free electron per cutic meter a) Find the magritude of the drilt velocity of the electrons in the x direction mýs (b) Find magnitude and the diretion of the electric ield in the 2-drection due to the Hal effect magritude N/C direction direction direction direction (c) Find the Hail emfExplanation / Answer
Given z1 = 11.8 mm = 0.0118 m
y1 = 0.23 mm = 0.00023 m
Area of cross section A = z1 * y1
A = 0.0118 * 0.00023
A = 2.714 * 10^-6 m^2
current I = 101 A
magnetic field B = 1 T
Charge density n = 5.85 * 10^28 electrons / m^3
a)
Drift velocity v = I / (n * e * A)
v = 101 / (5.85 * 10^28 * 1.6 * 10^-19 * 2.714 * 10^-6)
v = 3.97 * 10^-3 m/s
b)
From the relation
q * E = q * v * B
E = v * B
E = 3.97 * 10^-3 * 1
E = 3.97 * 10^-3 V/m
The direction is -z direction
c)
Hall emf e = E * z1
e = 3.97 * 10^-3 * 0.0118
e = 4.68 * 10^-5 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.