A 54100 kg train car is moving at a speed of 0.72 m/s along a horizontal track.
ID: 1580563 • Letter: A
Question
A 54100 kg train car is moving at a speed of 0.72 m/s along a horizontal track. It is brought to a stop with a spring bumper that has a stiffness of 83600 N/m EXAMPLE NOTES IMAGES DISCUSS UNITS STATS HELP Part Description Answer Chk History How far did the spring compress to bring the train car to a stop? (include units with answer) 25 pts, 100% # tries: 0 Show Details Format Check 296 try penalty Hints: 1,0 What is the force in the spring at the maximum compression? (include units with answer) 25 pts. 100% B. # tries: 0 show Details Format Check 290 try penalty inExplanation / Answer
A) using law of conservation of energy
Kinetic energy of the train = PE of the spring
0.5*m*v^2 = 0.5*k*x^2
0.5*54100*0.72^2 = 0.5*83600*x^2
x = 0.58 m
B) F = k*x = 83600*0.58 = 48488 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.