A 52.4-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.50 rad
ID: 1427504 • Letter: A
Question
A 52.4-cm diameter disk rotates with a constant angular acceleration of 2.50 rad/s2. It starts from rest at t = 0, and a line drawn from the center of the disk to a point P on the rim of the disk makes an angle of 57.3° with the positive x-axis at this time.
(a) Find the angular speed of the wheel at t = 2.30 s.
____________rad/s
(b) Find the linear velocity and tangential acceleration of P at t = 2.30 s.
(c) Find the position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis) at t = 2.30s.
__________°
Explanation / Answer
(a) The angular speed of the wheel at t = 2.30 s,
= *t
= (2.5)*(2.3) = 5.75 rad/s
(b) The linear velocity and tangential acceleration of P at t = 2.30 s,
v = *r , where r = d/2 = 52.4 / 2 = 26.2 cm
= (5.75)*(26.2) = 150.65 cm/s = 1.51 m/s
a = *r
= (2.5)*( 26.2) = 65.5 cm/s^2 = 0.655 m/s^2
(c) The position of P (in degrees, with respect to the positive x-axis) at t = 2.30s,
f = i + (1/2)**t^2
In this case, i = 57.3°, which is 1 rad, so:
f = 1 + (1/2) *(2.5)*(2.3)^2
= 1 + 5.75 = 6.75 rad = 386.78°
=> f = 26.78° with respect to the positive x-axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.