A 51 kg woman cheats on her diet and eats a 440 Calorie (440 kcal) jelly donut f
ID: 2119719 • Letter: A
Question
A 51 kg woman cheats on her diet and eats a 440 Calorie (440 kcal) jelly donut for breakfast.(a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut?
=?J
(b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm.
=?stairs
(c) If the human body is only 25% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast?
=?stairs
Explanation / Answer
a) 1cal = 4.18J 440kcal = 440 *4.18 = 1.839MJ. b) let number of steps = n. work done = n*m*g*h where m = mass of woman, g = accn due to gravity, h = height of one step. n*m*g*h = 1.839*10^6 n = 19,227 c) mechanical work out = 0.25*chemical energy consumed n is proportional to the chemical energy of the doughnut, since it is calculated on that basis. Let n2 be the number of steps representing 'mechanical work out' n2 = 0.25*n = 4,806.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.