A 500-gram block, resting on a level floor is pressed against a horizontal sprin
ID: 1463412 • Letter: A
Question
A 500-gram block, resting on a level floor is pressed against a horizontal spring, compressing it 8cm The force constant of the spring is 300N/m. If the coefficient of kinetic friction between block and floor is 0.300, how far will the block slide before coming to rest? A 500-kg crate is pulled across a warehouse floor by means of a horizontal cable connected to an engine The coefficient of kinetic friction between the crate and the floor is 0 450. How much power must the engine deliver in order to move the crate at a constant speed of 4m/s?Explanation / Answer
8) m =500 g, xi = 8cm, k =300 N/m, uk =0.3
Work done by nonconservative force is change in mechanical energy
Wnc = (Kf+Uf) - (Ki+Ui)
-(Fk .xf) = Uf -Ui
-uk*mg*xf =(1/2)kxf^2 -(1/2)kxi^2
(1/2)kxi^2 = (1/2)kxf^2 +(uk*mg*xf )
(1/2)(300)(0.08*0.08) = (1/2)(300)xf2 +[0.3*0.5*9.8*xf]
0.96 = 150xf2 + 1.47xf
150xf2 + 1.47xf -0.96 =0
xf = 0.07 m =7 cm
xf = - 0.085 m =8.5 cm
xf value is less than 8 cm
xf = 7 cm
9) m = 500 kg, uk =0.45, v = 4m/s
Fk = uk*mg = 0.45*500*9.8 = 2205 N
P = F.v = 2205*4
P = 8820 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.