A 50/50 blend of engine coolant and water (by volume) is usually used in an auto
ID: 500882 • Letter: A
Question
A 50/50 blend of engine coolant and water (by volume) is usually used in an automobile's engine cooling system. If your car's cooling system holds 4.70 gallons, what is the boiling point of the solution? Make the following assumptions in your calculation: at normal filling conditions, the densities of engine coolant and water are 1.11 g/mL and 0.998 g/mL respectively. Assume that the engine coolant is pure ethylene glycol (HOCH2CH2OH), which is non-ionizing and non-volatile, and that the pressure remains constant at 1.00 atm. Also, you'll need to look up the boiling-point elevation constant for water.
Explanation / Answer
Convert 4.70 gallons to ml
4.70 gallons = 177914ml
1/2 of that will be ethylene glycol; 1/2 will be water. 177914/2 = 88957 ml
Using density, convert ml H2O to grams and ml ethylene glycol to grams
88957ml x 0.998g/ml = 88779.086 g water = 88.779 Kg water
88957ml x 1.11g/ml = 98 742.27g ethylene glycol
Convert grams glycol to moles.
Molar mass of ethylene glycol = 62.08g/mole
Moles of ethylene glycol = grams/molar mass
= 98742.27g/62.08g/mole
= 1590.56 moles
Convert moles glycol to molality. m = moles/kg solvent
So, there are 1590.56 moles in 88.779 Kg water but, we need the moles in 1Kg of water:
1590.56 moles / 88.779 Kg = 17.915 moles/kg water, so ethylene glycol is 17.915 molal
Then T= Kb*m
The boiling-point elevation constant Kb for water is = 0.520C/molal
T = 0.520C x 17.915 molal = 9.30C
The boiling point should be 1000 C+ 9.30C = 109.30C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.