A 540g particle moving along the x-axis experiences the force shown in the figur
ID: 1375287 • Letter: A
Question
A 540g particle moving along the x-axis experiences the force shown in the figure . The particle's velocity is 1.1m/s at x=0m .
What is the velocity at x=1m?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
What is the velocity at x=2m?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
What is the velocity at x=3m?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A 540g particle moving along the x-axis experiences the force shown in the figure . The particle's velocity is 1.1m/s at x=0m . What is the velocity at x=1m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the velocity at x=2m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. What is the velocity at x=3m? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
The area under the curve is actually the work done by the force.
At x = 1 m, the total work done already from x = 0 to x = 1 is
W = 12.5 J
Thus,
W = 12.5 J = 1/2 m(vf^2 - vi^2)
Thus,
vf = 6.9 m/s [ANSWER]
******************
At x = 2 m, the total work done already from x = 0 to x = 2 is
W = 20 J
Thus,
W = 20 J = 1/2 m(vf^2 - vi^2)
Thus,
vf = 8.7 m/s [ANSWER]
********************
At x = 3 m, the total work done already from x = 0 to x = 3 is
W = 22.5 J
Thus,
W = 22.5 J = 1/2 m(vf^2 - vi^2)
Thus,
vf = 9.2 m/s [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.