A section of a long wire carrying 3.84 A of current passes through a uniform mag
ID: 1580329 • Letter: A
Question
A section of a long wire carrying 3.84 A of current passes through a uniform magnetic field of strength B=1.30 T (see figure). The magnetic field is contained within a square region of side length A=0.845 m, and the middle section of wire is of length L=0.337 m. Find the magnitude of the force in Newtons that the magnetic field exerts on the wire.
Question 7 (1 point) dl A section of a long wire carrying 3.84 A of current passes through a uniform magnetic field of strength B-1.30 T (see figure). The magnetic field is contained within a square region of side length A-0.845 m, and the middle section of wire is of length L-0.337 m. Find the magnitude of the force in Newtons that the magnetic field exerts on the wire.Explanation / Answer
Magnetic force on current wire,
F = IL X B (cross product)
on L length section,
F1 = (3.84 x 0.337)(1.30) = 1.6823 N to the right
section other than L,
F2 = (3.84 x 0.845 x 1.30) = 4.218 N toward botton of page.
F1 and F2 are perpendicular,
so F = sqrt[ F1^2 + F2^2] = 4.54 N .....Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.