A seasoned mini golfer is trying to make par on a tricky hole #5. The golfer can
ID: 1462425 • Letter: A
Question
A seasoned mini golfer is trying to make par on a tricky hole #5. The golfer can complete the hole by hitting the ball from the flat section it lays on, up a 45° ramp launching the ball into the hole which is d = 1.90 m away from the end of the ramp. If the opening of the hole and the end of the ramp are at the same height, y = 0.840 m, at what speed must the golfer hit the ball to land the ball in the hole? Assume a frictionless surface (so the ball slides without rotating). The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
Here ,
let the height at the top of incline is v
initial speed of the ball is u
for distance , d = 1.90 m
the range of ball is given as
R = v^2 * sin(2 * theta)/g
1.90 = v^2 * sin(2 * 45)/9.8
v = 4.32 m/s
Now , Usign third equation of motion for the initial velocity of ball
v^2 - u^2 = 2 *a * h
4.32^2 - u^2 = -2 * 9.8 * 0.84
u = 5.92 m/s
the initial speed of the ball is 5.92 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.