A seasoned mini golfer is trying to make par on a tricky hole #5. The golfer can
ID: 1774296 • Letter: A
Question
A seasoned mini golfer is trying to make par on a tricky hole #5. The golfer can complete the hole by hitting the ball from the flat section it lays on, up a 45° ramp, and launching the ball into the hole which is d = 1.75 m away from the end of the ramp. If the opening of the hole and the end of the ramp are at the same height, y = 0.670 m, at what speed must the golfer hit the ball to launch the ball over the moat so that it lands directly in the hole? Assume a frictionless surface (so the ball slides without rotating). The acceleration due to gravity is 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
We are given the angle and we know the opposite of the triangle so we can calculate the adjacent
tan = opposite/adjacent
tan 45 = 0.670/x
x= 0.670 ( since tan 45 is 1 the opposite must equal the adjacent )
the range is 1.75 meters + 0.670 meters (which is the adjacent of the triangle + the distance from the end of the ramp )
R= (Vo2 sin2)/g
(1.75+0.670)=(Vo2 sin90)/9.81
2.42=Vo2/9.81
Multiply both sides by 9.81
23.74=Vo2
Take the square root of both sides
Vo= 4.87m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.