A water-filled parallel plate capacitor has a plate area of 2.7 cm2 and plate se
ID: 1575627 • Letter: A
Question
A water-filled parallel plate capacitor has a plate area of 2.7 cm2 and plate separation of 1.5 mm. The potential difference between its plates is held at 6.7 V. Calculate the magnitude of the electric field between its plates, the charge stored on each plate, and the charge stored on each plate after water is replaced by air. (a) the magnitude of the electric field between its plates V/m (b) the charge stored on each plate nC (c) the charge stored on each plate after water is replaced by air pC
Explanation / Answer
E=v/d
Putting values
E=4466.7 N/C
Capacitor=k*epsilon*area/d=1.28*10^(-10) farad
Charge=capacitor*voltage=8.57*10^(-10) C
If water is replaced by air
Charge=(C/80)*6.7=1.07*10^(-11)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.