A water system is closed by two cylindrical pistons (see the drawing below). The
ID: 1391491 • Letter: A
Question
A water system is closed by two cylindrical pistons (see the drawing below). The first (small) piston has a radius of 35cm, while the second (large) piston has a radius of 2m. On the large piston a car of mass M=1.65tons is positioned. (In the following, ignore the weight of the pistons and assume water to be an incompressible fluid; 1ton=1000kg).
(a) What force needs to be applied to the small piston to balance the weight of the car?
(b) How much work is required to lift the car by 10cm, and by what displacement has the small piston to be pushed down?
PLEASE SHOW WORK!
Explanation / Answer
a) Apply Pascal's law
P1 = P2
F1/A1 = F2/A2
F1 = F2*(A1/A2)
= 1.65*1000*9.8*(pi*0.35^2/(pi*2^2) )
= 495.2 N <<<<<<<<-----------Answer
b) Workdone = F1*d
= 495.2*0.1
= 49.52 J <<<<<<<<-----------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.