Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3.. 0/1 points 1 Previous Answers SerCP7 13.P 015AF. My Notes Ak Your Teacher A

ID: 1575252 • Letter: 3

Question

3.. 0/1 points 1 Previous Answers SerCP7 13.P 015AF. My Notes Ak Your Teacher A 0.40 kg object connected to a light spring with a force constant of 20.6 N/m oscillates on a frictionless horizontal surface. If the spring s compressed 4.0 cm and released from rest. (a) Determine the maximum speed of the object. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, cm/s (b) Determine the speed of the object when the spring is compressed 1.5 cm. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. cm/s (c) Determine the speed of the object when the spring is stretched 1.5 cm Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. cm/s (d) For what value of x does the speed equal one-half the maximum speed? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. cm Hint: Active Figure 13.1 Submit AnswerSave P rogress/ Practice Another Version. My Notes Ask Your Teac 0/1 points Previous Answers SerCP7 13.P023.AF

Explanation / Answer

(A) w = sqrt(k / m ) = sqrt(20.6 / 0.40)

w = 7.18 rad/s

A = 4 cm

v_max = w A = 28.7 cm/s ......Ans

(B) v^2 = w^2 (A^2 - x^2)

v^2 = (20.6 /0.40) (4^2 - 1.5^2)

v = 26.6 cm/s

(C) v = 26.6 cm/s

(d) v= vmax / 2 = 14.35 cm/s

14.35^2 = (20.6/0.40) (4^2 - x^2)

16 - x^2 = 4

x = 3.46 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote