Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Deer in Headlights Assume you are driving a car at a constant speed of 79.0 km/h

ID: 1573740 • Letter: D

Question

Deer in Headlights Assume you are driving a car at a constant speed of 79.0 km/h. Suddenly you see a deer standing on the highway and you must put on the brakes. Your reaction time (time elapsed between the moment you see the deer and your foot hitting the brakes) is 0.110 sec. The brakes provide an acceleration with a magnitude of 4.7 m/s2, and a direction opposite the initial velocity Find the distance (in m) the car travels during your reaction time. 2.41 pts ou are correct. r receipt no. is 150-4159 Calculate the total distance (in m) traveled by the car from when you first see the deer until you finally stop. 45.708 Total distance means reaction distance plus stopping distance. pts Submit Arswer Tries 4/15 Previous Tries

Explanation / Answer

constant speed, v0 = 79 km/h

v0 = 79 x 1000 m / 3600s = 21.94 m/s

distance travelled during reaction time,

d1 = v0 t = 21.94 x 0.110 = 2.41 m .........Ans


distance travelled to stop.

so vf = 0


Applying vf^2 - v0^2 =2 a d

0^2 - 21.94^2 = 2(-4.7) (d2)

d2 = 51.2 m


total distance = d1 + d2 = 53.6 m .............Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote