Dee Brewery issued 35,000,000 of bonds on 7/1/00. The bonds have a term of 10 ye
ID: 2505109 • Letter: D
Question
Dee Brewery issued 35,000,000 of bonds on 7/1/00. The bonds have a term of 10 years with an 8% interest rate. Interest is payable annually. The market rate of interest on similar length of federal bonds is 10%.
In order to complete their expansion project, the Brewery issued another 2,000,000 of bonds on 4/1/2000. These bonds have a term of 8 years with an interest rate of 9%. Interest on these bonds is paybable semi annually and the market rate is 8%.
Prepare journal entries related to bonds and bond interest.
Explanation / Answer
Present value of 8% bonds issued on 7/01/00 = Annual Interest*PVIFA(10%,10) + Face value/(1.10^10)
= (35000000*8%)*6.1446 + 35000000/2.5937
= 17204880 + 13494236
= $30699116
..
Therefore, discount on issue of bonds = 35000000
Present value of 8% bonds issued on 7/01/00 = Annual Interest*PVIFA(10%,10) + Face value/(1.10^10)
= (35000000*8%)*6.1446 + 35000000/2.5937
= 17204880 + 13494236
= $30699116
..
Therefore, discount on issue of bonds = 35000000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.