7. 1/3 points I Previous Answers SerCP11 15.P.018. My Notes Ask Your Teacher (a)
ID: 1573073 • Letter: 7
Question
7. 1/3 points I Previous Answers SerCP11 15.P.018. My Notes Ask Your Teacher (a) Determine the electric field strength at a point 1.00 cm to the left of the middle charge shown in the figure below. Enter the magnitude of the electric field only.) N/C 6.00 C 1.50 AC -200 C -3.00 cm-+-2.00 cm (b) If a charge of-2.40 c is placed at this point, what are the magnitude and direction of the force on it? magnitude direction toward the left Need Help? Read It Submit Answer Save ProgressPractice Another VersionExplanation / Answer
The electric field at point 1 cm to the left will be the sum of individual fields doe to three charges.
R = E1 + E3 - E2
since field is directed away from positive charge and towards the negative.
E = kq1/r1^2 + kq3/r3^2 - kq2/r2^2
E = 9 x 10^9 x 10^-6 (6/0.02^2 + 2/0.03^2 - 1.5/0.01^2) = 2 x 10^7 N/C
Hence, E = 2 x 10^7 N/C
b)F = qE
F = -2.4 x 10^-6 x 2 x 10^7 = -48 N
Hence, F = 48 N ; towards the left
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.