7. + -13 points OSCOIPhys? 16.?.061.Tutorial.WA. My Notes At t = 0, the instanta
ID: 2036485 • Letter: 7
Question
7. + -13 points OSCOIPhys? 16.?.061.Tutorial.WA. My Notes At t = 0, the instantaneous position of two pulses moving along a taut string with a speed v = 2.48 cm/s are as shown in the diagram below. Each unit on the horizontal axis is 2.0 cm and each unit on the vertical axis is 8.0 cm. pulse 1 pulse 2 (a) At what location will the resultant of the two pulses have minimum amplitude? (b) At what time will the resultant of the two pulses have minimum amplitude? (c) What is the value of this minimum amplitude?Explanation / Answer
a)
The resultant will have minimum amplitude when both the centers of the pulses coincide.
There is a total of 20 cm (10 divisions) between the centers of the two pulses. Since both pulses have same speed, they will meet at the midpoint of their initial separation, ie at 10 cm
Since pulse 1 is already at x = 4 cm, both the pulses meet at 14 cm
b)
Pulses will have to travel 10 cm.
Speed of the pulse = 2.48 cm/s
Time taken = distance/time
= 10 / 2.48
= 4.03 s
c)
Minimum amplitude = Amplitude of pulse 1 - Amplitude of pulse 2
= 8 x 4 - 8 x 3
= 8 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.