A charge of 6.15 mC is placed at each corner of a square 0.170 m on a side. Part
ID: 1572720 • Letter: A
Question
A charge of 6.15 mC is placed at each corner of a square 0.170 m on a side.
Part A Determine the magnitude of the force on each charge. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B Determine the direction of the force on a charge. (choose 1 of the 4 answers below)
1) along the side of the square outward of the other charge that lies on the side
2) along the line between the charge and the center of the square outward of the center
3) along the line between the charge and the center of the square toward the center
4) along the side of the square toward the other charge that lies on the side
Explanation / Answer
Part A:-
q = 6.15*10^-3 C
r = 0.170 m
F1 = k*q^2 / r^2
= 9*10^9 * ( 6.15*10^-3 C )^2 / ( 0.170 m)^2
= 11.778*10^6 N
F2 = k*q^2 / r^2
= 9*10^9 * ( 6.15*10^-3 C )^2 / ( 0.170 m)^2
= 11.778*10^6 N
F3 = k*q^2 / 2*r^2
= 9*10^9 * ( 6.15*10^-3 C )^2 / 2*( 0.170 )^2
= 5.889*10^6 N
F = sqrt(F1^2 + F2^2 +F3^2)
F = sqrt((11.778*10^6)^2 + (11.778*10^6)^2 + (5.889*10^6)^2)
F = 17.667*10^6 N
Part B:-
2) along the line between the charge and the center of the square outward of the center.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.