A charge of 5.8 nC is placed uniformly on a square sheet of nonconducting materi
ID: 1457509 • Letter: A
Question
A charge of 5.8 nC is placed uniformly on a square sheet of nonconducting material, with side 18.0 cm, that lies in a horizontal plane.
(A)What is the surface charge density?
(B)What is the magnitude of the electric field just above the center of the sheet?
(C)The same charge is placed on a horizontal square conducting slab of side 18.0 cm and vertical thickness 1.0 mm. Assume that the charge distributes itself uniformly on the large square surfaces.
What is the surface charge density?
(D)What is the magnitude of the electric field just below the center of the slab?
Explanation / Answer
A) surface charge density, sigma = Q/A
= 5.8*10^-9/(0.18^2)
= 1.79*10^-7 C/m^2
B) for sheet, E = sigma/(2*epsilon)
= 1.79*10^-7/(2*8.854*10^-12)
= 1.01*10^4 N/c
C) surface charge density, sigma = Q/(2*A)
= 5.8*10^-9/(2*0.18^2)
= 8.95*10^-8 C/m^2
D) for coducting slab, E_inside = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.