A thin, round disk made of acrylic plastic (density is 1.1 g/cm3) is 20 cm in di
ID: 1572671 • Letter: A
Question
A thin, round disk made of acrylic plastic (density is 1.1 g/cm3) is 20 cm in diameter and 2 cm thick (see figure below). A very small hole is drilled through the disk at a point 8 cm from the center. The disk is hung from the hole on a nail and set into simple harmonic motion with a maximum angular displacement (measured from vertical) of 7°. Calculate the period of the motion i 8 cm 7°1 A hole is drilled through a thin, round disk of mass M and radius R = 0.10 m. The hole is located h = 0.08 m from the center of mass of the disk. The disk is hung on a nail and set into simple harmonic motion. The period of a physical pendulum is related to the moment of inertia of the pendulum. Since the center of mass of the disk is located a distance h from the pivot point, we will need to use the parallel-axis theorem. As a reminder, the moment of inertia of a thin disk is MR2Explanation / Answer
Given
a physical pendulum with mass M , moment of inertia is I = 0.5*M*r^2 and d is the distance from center of mass to the point of pivot
we know that the time period of a physical pendulum is
T = 2pi sqrt(I/M*g*d)
T = 2pi sqrt(0.5*M*r^2 /M*g*d)
T = 2pi sqrt(0.5*r^2 /g*d)
T = 2pi sqrt(0.5*0.1^2/9.8*0.08)s
T = 0.5018 s
so the time perios of the given physical pendulum is T = 0.5018 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.