Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A thin, cylindrical rod l = 22.0 cm long with a mass m = 1.20 kg has a ball of d

ID: 2245860 • Letter: A

Question

A thin, cylindrical rod l = 22.0 cm long with a mass m = 1.20 kg has a ball of diameter d = 10.00 cm and mass M = 2.00 kgattached to one end. The arrangement is originally vertical and stationary, with the ball at the top as shown in the figure below. The combination is free to pivot about the bottom end of the rod after being given a slight nudge. After the combination rotates through 90 degrees, what is its rotational kinetic energy? What is the angular speed of the rod and ball? What is the linear speed of the center of mass of the ball? How does it compare with the speed had the ball fallen freely through the same distance of 27.0 cm?

Explanation / Answer

A thin, cylindrical rod 27.2 cm long with a mass of 1.20 kg has a ball of diameter d = 6.00 cm and mass M = 2.00 kg attached to one end. The arrangement is originally vertical and stationary, with the ball at the top as shown in the figure below. The combination is free to pivot about the bottom end of the rod after being given a slight nudge.

(a) After the combination rotates through 90 degrees, what is its rotational kinetic energy?

(b) What is the angular speed of the rod and ball?

(c) What is the linear speed of the center of mass of the ball?

Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote