A thin uniform rod of length L=0.582m and mass M=0.603kg that can rotate in a ho
ID: 1400624 • Letter: A
Question
A thin uniform rod of length L=0.582m and mass M=0.603kg that can rotate in a horizontal plane about a vertical axis through its center. The rod is at rest when a bullet of mass m=3.65g is fired horizontally into one end of the rod. AAs viewed from above, the direction of the bullets velocity makes an angle theta=60 with the rod. if the bullet lodges into the rod and the angular velocity of the rod immediately after the collision is w=7.89 rad/s what must the bullets speed have been in m/s just before impact
Explanation / Answer
The moment of inertia of the rod I = ML^2/12
where M is mass and L is length
impulsive force (int F dt) = m v sin theta
m is bullets mass
v is bullets speed
theta is the angle between bullets trajectory and rod axis
impulsive torque (int T dt ) = mv L/2 sin theta = int ( I W dt)
then
W = m v L/2 sin theta /I = 6 mv sin theta /ML
v = MLW/ 6 m sin theta
v = (0.603 * 0.582 * 7.89)/(6 * 0.00365 * sin 60)
v = 0.146 km/s ----------------<<<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.