A jack-in-the-box with a box of mass M and clown of mass m = 200.0 g rests on a
ID: 1571221 • Letter: A
Question
A jack-in-the-box with a box of mass M and clown of mass m = 200.0 g rests on a horizontal table (Fig. P8.50). The clown is attached to the box by means of a lightweight, vertical spring with force constant k = 1.00 times 102 N/m. Zara pushes down on the clown with an additional force of 4 mg, further compressing the spring. When Zara removes her hand, the clown jumps upward, and the spring lifts the box off the table. What is the maximum value for the mass M of the box for this action to occur?Explanation / Answer
Consider the situation for maximum value of M –
In this situation, total force in the vertically downward direction –
Fd = (M+m)*g
Now, we determine the maximum compression of the spring, x –
F = k*x
=> 4mg + mg = k*x
=> x = 5mg/k = (5*0.20*9.81) / (1.0x10^2) = 0.0981 m.
Again, we determine the initial velocity of mass m –
(1/2)mv^2 = (1/2)k*x^2
=> 0.2*v^2 = 10^2*0.0981^2
=> v = 2.19 m/s.
So, acceleration of mass m –
v^2 = u^2 +2*a*x
=> 2.19^2 = 2*a*0.0981
=> a = 24.52 m/s^2
Now, for lifting of mass M –
ma = M*g
=> M = ma/g = (0.2*24.52) / 9.81 = 0.50 kg
So, the maximum value of mass M = 0.50 kg.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.