The allowed energies of a simple atom are 0.0 eV, 5.0 eV and 8.0 eV . An electro
ID: 1568950 • Letter: T
Question
The allowed energies of a simple atom are 0.0 eV, 5.0 eV and 8.0 eV . An electron traveling at a speed of 1.9×106 m/s collisionally excites the atom.
Part A
What is the minimum speed the electron could have after the collision?
Express your answer with the appropriate units.
Part B What is the maximum speed the electron could have after the collision? Express your answer with the appropriate units.
NEED PART B BY 11:59!!
The allowed energies of a simple atom are 0.0 eV, 5.0 eV and 8.0 eV . An electron traveling at a speed of 1.9×106 m/s collisionally excites the atom.
Part A
What is the minimum speed the electron could have after the collision?
Express your answer with the appropriate units.
Part B What is the maximum speed the electron could have after the collision? Express your answer with the appropriate units.
NEED PART B BY 11:59!!
Explanation / Answer
the allowed energy(E) for the atom in joule are
E1 0.0eV 0
E2 5ev 5*1.6*10^-19=8*10^-19J
E3 8ev 8*1.6*10^-19=12.8*10^-19 J
E for electron is
E0=1/2*m*v*v=1/2*9.1*10^-31*sq(1.9*10^6) =16.425*10^-19 J
possible E for e- for 3 energy level are
E1=16.425*10^-19-0=16.425*10^-19J
E2=(16.425-8)*10^-19=8.425*10^-19J
E3=3.625*10^-19J
E1 is max and E3 is min.so corresponding velocity will be max or min
v*v=2*E/m
v1=sqrt(2*E1/m)=sqrt(2*16.425*10^-19/(9.1*10^-31))=1.899*10^6m/s v max
v2=0.89*10^6m/s v min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.