The airport branch of a car rental company maintains a fleet of 50 SUVs. The int
ID: 392231 • Letter: T
Question
The airport branch of a car rental company maintains a fleet of 50 SUVs. The inter-arrival time
between requests for an SUV is 2.4 hours, on average, with a standard deviation of 2.4 hours.
Assume that, if all SUVs are rented, customers are willing to wait until there is an SUV
available. An SUV is rented, on average, for 3 days, with a standard deviation of 1 day. The
company opens for 24 hours a day.
4. What is the average customer waiting time (to get a SUV)?
5. What is the new waiting time if the company decides to limit all SUV rentals to exactly 4
days? Assume that if such a restriction is imposed, the average inter-arrival time will
increase to 3 hours, with the standard deviation changing to 3 hours. [Hint: “exactly”
means there is no variations in rental time.
Explanation / Answer
4)Using the wait time formula,
Waiting time for multiple servers, m
Tq = (Activity time/m)x (Utilization ^(sqrt(2(m+1)) -1)/(1-utilization)) x ((CVa^2+CVp^2)/2)
Activity time= average time car taken for rent = 3 days = 72 hours
m = 50 cars in the fleet
CVp= Coefficient of variation of service times
CVa = st. dev of inter-arrival times/a
Utilization = Flow Rate/ Capacity = p/ma
p=Average activity time
a= average inter-arrival time
Tq = (72/50) (0.6^(sqrt(2(50+1))-1) / (1-0.6) )*((1^2 + 0.33^2)/2) = 0.019 hours or 1.15 minutes.
5) Stdev_p = 0
p = 4 days = 96 hours
a = 3 hours
stdev_a = 3 hours
U = p/(ma)=96/(50x3)=0.64
Using the wait time formula the average wait time is computed as
Tq = (96/50)(0.64^(sqrt(2(50+1))-1) / (1-0.64) )*((1^2+0^2)/2) = 0.046 hours.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.