The abbreviation \"EMR\" stands for: a) electromagnetic reactions b) energy meas
ID: 1568762 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
(1)emr stands for electromagnetic radiation
(2)water has a density of 62.43 lb/ft3 . density of solid material= 50 lb/ft3 . since the density of material is less than the density of water, so the material will float.
(3)cubic foot (ft3) is a unit of volume.
(4) 1 gallon=3.78541liter
so 1 liter will weigh=6.1/3.78541=1.6 lb
(5)battery is source of DC.
(6)wall outlet is ac source, so coming out of it is 120 volts at 60 Hz.
(7)human hearing range is from 20 Hz to 20 KHz. so the person will not hear 10MHz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.