The electric field everywhere on the surface of a thin, spherical shell of radiu
ID: 1566197 • Letter: T
Question
The electric field everywhere on the surface of a thin, spherical shell of radius 0.740 m is of magnitude 880 N/C and points radially toward the center of the sphere. What is the net charge within the sphere's surface? __________ nC What is the distribution of the charge inside the spherical shell? The positive charge has a spherically symmetric charge distribution. The negative charge has a spherically symmetric charge distribution. The positive change has an asymmetric charge distribution. The negative charge has an asymmetric charge distribution.Explanation / Answer
a)The electric field of a spherical shell is given by
E = Q/4 pi epsilon0 r^2
We need to find Q
Q = E (4 pi epsilon0) r^2
Q = 880 x 4 x 3.14 x 8.85 x 10^-12 x 0.74^2 = 53.56 x 10^-9 C
Hence, Q = 53.56 x 10^-9 C = 53.56 nC
b)The charge has spherically symmetric charge distribution.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.