The electric field everywhere on the surface of a thin, spherical shell of radiu
ID: 1522947 • Letter: T
Question
The electric field everywhere on the surface of a thin, spherical shell of radius 0.705 m is of magnitude 878 N/C and points radially toward the center of the sphere.
(a) What is the net charge within the sphere's surface? nC
(b) What is the distribution of the charge inside the spherical shell? The negative charge has a spherically symmetric charge distribution. The negative charge has an asymmetric charge distribution. The positive charge has a spherically symmetric charge distribution. The positive charge has an asymmetric charge distribution.
Explanation / Answer
part a:
using gauss law :
total flux passing through a surface=total charge enclosed
==>epsilon*electric field*surface area=charge enclosed
==>charge enclosed=8.85*10^(-12)*878*4*pi*radius^2=8.85*10^(-12)*878*4*pi*0.705^2=4.8532*10^(-8) C
as flux is pointing towards the center of sphere, the charge is negative.
hence net charge=-4.8532*10^(-8) C=-48.532 nC
part b:
the negative charge is spherically symmetrically distributed as electric field us constant everywhere.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.