A point charge q_1 = 6.6 mu C is located at the center of a thick conducting she
ID: 1565517 • Letter: A
Question
A point charge q_1 = 6.6 mu C is located at the center of a thick conducting shell of inner radius a = 2.6 cm and outer radius b = 4.1 cm. The conducting shell has a net charge of q_2 = 1.3 mu C. What is E_x(P), the value of the x-component of the electric field at point P. located a distance 7.8 cm along the x-axis from q_1? N/C What is E_y(P) the value of the y-component of the electric field at point P. located a distance 7.8 cm along the x-axis from q_1? N/C What is E_x(R), the value of the x-component of the electric field at point R. located a distance 1.3 cm along the y-axis from q_1? N/C What is E_y(R). the value of the y component of the electric field at point R. located a distance 1.3 cm along the y-axis from q_1? N/C What is sigma_b the surface charge density at the outer edge of the shell? C/m^2 What is sigma_a the surface charge density at the inner edge of the shell? C/m^2 For how many values of x: (4.1 cmExplanation / Answer
1)Ep = k (q1+q2)/r^2
Ep-x = 9 x 10^9 x 10^-6 (-6.6 + 1.3)/0.078^2 = -7.84 x 10^6 N/C
Hence, Ep-x = - 7.84 x 10^6 N/C
2)Ep-y = 0
3)Ex(R) = 0
4)Ey(R) = 0
[Epy = Ex(R) = Ey(R) = , since the field inside any conductor is zero]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.