Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two charges, q_1 almostequalto 2.00 mu C and q_2 almostequalto - 1.00 mu C are l

ID: 1564252 • Letter: T

Question

Two charges, q_1 almostequalto 2.00 mu C and q_2 almostequalto - 1.00 mu C are located as shown. What is the magnitude of the net electric at origin (point A)? A. 2, 94 times 10^7 N/C B. 2.11 times 10^7 N/C C. 3.57 times 10^7 N/C D. 2.84 times 10^7 N/C E. 7.26 times 10^7 N/C What is the direction of electric field? A. 14.3 degree below the positive x-axis? B. 75.6 degree below the positive x-axis? C. 104 above the positive x-axis D. 14.3 degree above the x-axis E. 75.6 degree the positive x-axis What is the electric potential at point A? A. -253 kV B. 457 kV C. 965 kV D. 755 kV E. 711 kV If a 2.00 mu C charge is placed at point A, what is its electrostatic potential energy? A. 1.42 J B. -0.508 J C. 0.914 J D. 1.93 J E. 1.51 J Suppose a region of space has a uniform electric field, directed towards the right, as shown in the figure. which statement about the electric potential is true? A. The potential at points A and B are equal, and the potential at point C is higher than the potential at point A. B. The potential at points A and B are equal, and C the potential at point C is lower than the potential at point A. C. The potential at point A is the highest, the potential at point B is the second highest, and the potential at point C is the lowest. D. The potential at all three locations (A, B, C) is the same because the field charged uniform. charged conducting sphere of radius R_2 has a cavity of radius R_1. At the

Explanation / Answer

Ex = k q1/r1^2

Ex = 9 x 10^9 x 2 x 10^-6/0.025^2 = 28.8 x 10^6 N/C

Ey = k q2/r2^2

Ey = 9 x 10^9 x 1 x 10^-6/0.035^2 = -7.35 x 10^6

E = sqrt (Ex^2 + Ey^2)

E = sqrt (28.8^2 + 7.35^2) x 10^6 = 29 x 10^6 N/C

Hence(a)2.94 x 10^7 N/C is the correct answer.

b)theta = tan-1 (-7.35/28.8) = -14.3

Hence, theta = 14.3 below positive x axis.

c)Va = V1 + V2

Va = k (q1/r1 + q2/r2)

Va = 9 x 10^9 x 10^-6 (2/0.025 - 1/0.035) = 4.6 x 10^5 Volts

Hence, (B) V = 457 kV

8)U = qV

U = 2 x 10^-6 x 4.6 x 10^5 = 0.9 J

Hence, (C) 0.9 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote