Two charges, Q 1 = 2.40 ?C, and Q 2 = 6.70 ?C are located at points (0,-3.50 cm
ID: 2286485 • Letter: T
Question
Two charges, Q1= 2.40 ?C, and Q2= 6.70 ?C are located at points (0,-3.50 cm ) and (0,+3.50 cm), as shown in the figure. (I can't figure out how to post the figure, but it is a perpendicular like structure with Q1 & Q2 on the y axis and P is on the x axis)
a) What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.00 cm, 0) due to Q1 alone?
b) What is the x-component of the total electric field at P?
c) What is the y-component of the total electric field at P?
d) What is the magnitude of the total electric field at P?
e) Now let Q2 = Q1 = 2.40 ?C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?
f) Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?
Can you PLEASE show all steps involved? I would greatly appreciate it!
Explanation / Answer
Q1 lies on -ve y axis,
Q2 lies on +ve y axis
point P is on +ve x axis
Electric field at point P due to Q1 is independent of Q2
EQ1=kQ1/r2
where r=(3.52+62)1/2
The x componenet of E at P
Ex=ExQ1+ExQ2
=EQ1sin45+EQ2sin45
EQ2=kQ2/r2
Ey=EyQ2-EyQ1
Ey=EQ2sin45-EQ1sin45
because they are in opposite dirction
total field=Ex+Ey
when the charges are same
Ex=2EQsin45
Ey=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.