Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Figure 23-42 is a section of a conducting rod of radius R_1 = 1.30 mm and length

ID: 1563310 • Letter: F

Question

Figure 23-42 is a section of a conducting rod of radius R_1 = 1.30 mm and length L = 11.00 m inside a thin-walled coaxial conducting cylindrical shell of radius R_2 = 10.0R_1 and the (same) length L. The net charge on the rod is Q_1 = +7.40 times 10^-12 C; that on the shell is Q_2 = -2.00Q_1. What are the (a) magnitude E and (b) direction (radially inward or outward) of the electric field at radial distance r = 2.00R_2? What are (c) E and (d) the direction at r = 5.00R_1? What is the charge on the (e) interior and (f) exterior surface of the shell? The ideal batteries have emfs xi_1 = 120V and xi_2 = 20 V and the resistances are R_1 = 6 ohms and R_2 = 3 Ohms. If the potential at P is 100V, what is it at Q?

Explanation / Answer

a) at r = 2*R2 = 2*10*R1 = 20*0.0013 = 0.026 m

E = 2*k*(lamda1 + lamda2)/r

= 2*9*10^9*(6.73*10^-13 - 1.345*10^-12)/0.026

= 0.465 N/C

b) direction : inward

c) at r = 5*R1 = 5*0.0013 = 0.0065 m

E = 2*k*lamda1/r

= 2*9*10^9*6.73*10^-13/0.0065

= 1.86 N/c

d) direction : outward

e) Q_inner = -Q1

= -7.4*10^-12 C

f) Q_outer = -Q1

= -7.4*10^-12 C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote