A car of mass 2400 kg collides with a truck of mass 4900 kg, and just after the
ID: 1560873 • Letter: A
Question
A car of mass 2400 kg collides with a truck of mass 4900 kg, and just after the collision the car and truck slide along, stuck together, with no rotation. The car's velocity just before the collision was m/s, and the truck's velocity just before the collision was m/s. (a) Your first task is to determine the velocity of the stuck-together car and truck just after the collision. What system and principle should you use? Car plus truck Truck alone Energy principle Momentum principle Car alone (b) What is the velocity of the stuck-together car and truck just after the collision? V = m/s (c) In your analysis in part (b), why can you neglect the effect of the force of the road on the car and truck? The road doesn't exert forces on the car or truck and doesn't affect the vehicles. Short collision time, negligible impulse compared to large impulse acting between car and truck. (d) What is the increase in internal energy of the car and truck (thermal energy and deformation)? Delta E = J (e) What kind of collision is this? inelastic elasticExplanation / Answer
(a)
momentum prinicple
(b)
final speed of both cart and truck along in x direction
mcuc+ mt ut + ( mc+ mt) v
2400( 32) + 4900 ( -18) = ( 2400+4900) v
v= -1.56 m/s
along y direction is v= 0
along z direction
2400( 0) + 4900 ( 25) = ( 2400+4900) v
v= 16.78 m/s
(c)
KEi = 1/2 mc uc^2 + 1/2 mt ut^2
= 1/2 ( 2400) (32)^2 + 1/2 ( 4900 ( sqrt ( 18)^2 + ( 25)^2 )^2
=2207701250 J
KEf = 1/2 ( mt + mc) v^2
=1/2 ( 2400+ 4900) ( sqrt ( -1.56)^2 + (16.78)^2 )^2
=1036607.3 J
KEi- KEf= 2206664642.7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.