You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw
ID: 1557069 • Letter: Y
Question
You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.200 m which has a density of 1.00 × 103 kg/m3. The fluid which is floating on top of the water is 0.335 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 × 105 Pa, what is the density of the unknown fluid? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and atmospheric pressure is P0 = 1.013 × 105 Pa.
Explanation / Answer
depth of container = 0.200m
deep of water = 0.335m.
1g/cc = 1,000kg/m^3.
Pressure due to water volume = (1,000 x 9.81 x 0.200) = 1962 Pa.
Add 101,300Pa. air pressure = 103,262Pa.
Pressure at bottom = 104.900 Pa.
Pressure due to unknown fluid = (104,900 - 103,262) = 1638 Pa.
(1638/0.335)/9.81 = 498.425 kg/m^3.
so, the density of the unknown fluid = 0.498 g/cc
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.