You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw
ID: 1520392 • Letter: Y
Question
You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.215 m which has a density of 1.00 × 103 kg/m3. The fluid which is floating on top of the water is 0.328 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 × 105 Pa, what is the density of the unknown fluid? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and atmospheric pressure is P0 = 1.013 × 105 Pa.
Explanation / Answer
dw = depth of the water = 0.215 m
w = density of the water = 1.00 x 10³ kg/m³
Pw = static fluid pressure of the water = to be determined
du = depth of the unknown fluid = 0.328 m
u = density of the unknown fluid = to be determined
Pu = static fluid pressure of the unknown fluid = to be determined
g = gravity acceleration = 9.81 m/s²
P0 = atmospheric pressure = 1.013 x 10^5 Pa
Pabs = absolute pressure on the bottom of the container = 1.049 x 10^5 Pa
P = Pabs - P0 = 1.049 x 10^5 Pa - 1.013 x 10^5 Pa = 0.036 x 10^5 Pa = 3.6 x 10^3 Pa = 3,600 Pa
Pw = gh = (1.00 x 10³ kg/m³)(9.81 m/s²)(0.215 m)
Pw = 2,109 Pa
P - Pw = 3,600 Pa - 2,109 Pa = 1,491 Pa
1,491 Pa = u·g·h
u = 1,491 Pa / gh = 1,491 Pa / 9.81 m/s²·0.328 m
u = 463 kg/m³ Density of the Unknown Fluid
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.