A 5g bullet at 300 m/s a 500 g and bounces off straight back long the origin dir
ID: 1556857 • Letter: A
Question
A 5g bullet at 300 m/s a 500 g and bounces off straight back long the origin direction. The bullet recoils a speed of 150 m/s, the block moves forward with a speed of 4.5 m/s. What is the change in KE during the collision? Is this collision elastic perfectly inelastic, or inelastic? Explain your reasoning A 5 g bullet travelling at 300 m/s strikes a 500 g stationary target and bounces off straight back along the original direction. The bullet recoils with a speed of 150 m/s, and the block moves forward with a speed of 26 m/s. What is the change in KE during the collision Is this collision elastic, perfectly inelastic, or inelastic? Explain your reasoning.Explanation / Answer
here,
the initial speed of bullet , u = 300 m/s
final speed of bullet , v= - 150 m/s
mass of bullet , m1 = 0.005 kg
mass of block , m2 = 0.5 kg
speed of block , v2 = 4.5 m/s
the change in kinetic energy , KE = 0.5 * m1 * u^2 - ( 0.5 * m1 * v^2 + 0.5 * m2 * v2^2)
KE = 0.5 * 0.005 * 300^2 - 0.5 * ( 0.005 * 150^2 + 0.5 * 4.5^2)
KE = 163.7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.