A 58-kg astronaut is in space, far from any objects that would exert a significa
ID: 1682032 • Letter: A
Question
A 58-kg astronaut is in space, far from any objects that would exert a significant gravitational force on him. He would like to move toward his spaceship, but his jet pack is not functioning. He throws a 720-g socket wrench with a velocity of 5.0m/s in a directon away from the ship. After 0.50s, he throws a 800-g spanner in the same direction with a speed of 8m/s. After another 9.90s, he throws a mallet with a speed of 6.0m/s in the same direction. the mallet has a mass of 1200-g. How fast is the astronaut moving after he throws the mallet?Explanation / Answer
Pi = Pf = 0 Pi = mivi =mfvf = 0 Pi = P1 = -mAvA +mBvB = -(0.720kg)(5.0m/s) +(57.280kg)vB = 0 vB = (0.720kg)(5.0m/s)/(57.280kg) = 0.063 m/s P1 = P2 = -mCvC +mDvD = -(0.800kg)(8.0)m/s +[(57.280-0.800)kg]vD = 0 vD = (6.35kg*m/s)/(56.5kg) = 0.11 m/s P2 = P3 = -mEvE +mFvF = -(1.2kg)(6.0)m/s +(56.5kg-1.2kg)vE = 0 vE = (7.2kg*m/s)/(55.3kg) = 0.13 m/s V = vB + vD +vE = 0.063m/s + 0.11 m/s + 0.13 m/s = 0.30m/s Pi = P1 = -mAvA +mBvB = -(0.720kg)(5.0m/s) +(57.280kg)vB = 0 vB = (0.720kg)(5.0m/s)/(57.280kg) = 0.063 m/s P1 = P2 = -mCvC +mDvD = -(0.800kg)(8.0)m/s +[(57.280-0.800)kg]vD = 0 vD = (6.35kg*m/s)/(56.5kg) = 0.11 m/s P2 = P3 = -mEvE +mFvF = -(1.2kg)(6.0)m/s +(56.5kg-1.2kg)vE = 0 vE = (7.2kg*m/s)/(55.3kg) = 0.13 m/s V = vB + vD +vE = 0.063m/s + 0.11 m/s + 0.13 m/s = 0.30m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.