A 58-kg skater sliding due northeast at an initial speed of 1.5 m/s runs into a
ID: 2279785 • Letter: A
Question
A 58-kg skater sliding due northeast at an initial speed of 1.5 m/s runs into a snow bank and comes to rest in a time interval of 0.38 s. What is the average force exerted on the skater?
Fx= ? N
Fy= ? N
What is change in the kinetic energy of the skater?
I'm confused as to how to approach this problem. Intially I tried to go about solving this by setting up a coordinate system where "+y" was north and "+x" was east. Then I used this grid to solve for the acceleration for the x and y positions, but it still didn't work out. Any help would be appreciated.
Explanation / Answer
Fx = -m*v*cos45/t = -(58*1.5*cos45)/0.38 = ?161.89 N
Fy = -m*v*sin45/t = -(58*1.5*sin45)/0.38 = ?161.89 N
change = 0 - 0.5*m*v^2 = -0.5*58*1.5^2 = -65.25 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.