A system undergoes a two-step process as sketched in the figure below. The syste
ID: 1556565 • Letter: A
Question
A system undergoes a two-step process as sketched in the figure below. The system first expands at constant pressure from state i to state A and then It Is compressed with the pressure again held fixed, ending with the system in state f. What is the approximate amount of work done by the system during each step? (Assume V_1 = 0.2 m^3 and V_2 = 0.4 m^3.) Estimate the pressure of the system. Pa Estimate the volume at state i. m^3 Estimate the volume at state A. M^3 Estimate the volume at state f. M^3 Calculate the work done by the system during the expansion step. (Use your estimates.) J Calculate the work done by the system during the expansion step. (Use your estimates.) JExplanation / Answer
Approximation value is given as
Pressure =15000 pascal
Vi=0.15 cubic m
Vf=0.19 cubic m
Since presssure is constant so
Work done =pressure*change in volume
Work done in expansion=15000*(0.45-0.15)=4500 J
Work done in contraction=15000*(0.19-0.45)=-3900 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.