A system is sampling a high-frequency signal using an external 16-bit ADC connec
ID: 2084172 • Letter: A
Question
A system is sampling a high-frequency signal using an external 16-bit ADC connected to a microcontroller using an SPI bus. The ADC returns a 16-bit sample every time that the SPI bus goes active. The SPI bus is configured to send 16 bits at a time and runs with a 500,000 Hz clock. Determine the maximum sample rate that can be achieved using the ADC connected to the microcontroller using this SPI bus. Assume that the clock must be inactive for the equivalent of one clock cycle between each transmission.
Explanation / Answer
Given clock speed of microcontroller is 500,000 Hz = 500KHz
therefore, no samples per second = 500,000 Hz/ 16 bits = 31,250 samples per second
So, a maximum sampling rate that can be achieved (considering the assumption) = 31.25 KHz.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.