The circuit in the figure below consists of an ideal battery with emf =12V , the
ID: 1555058 • Letter: T
Question
The circuit in the figure below consists of an ideal battery with emf =12V , the resistors R1=4 and R2=6, and the capacitor with C=6µF. When the switch is closed,the circuit is completed at time t=0.
(a) At time t = 2 what is the potential differenceacross the capacitor?
(b) At the same time, what are the potential differences across eachof the resistors?
(c) Sketch the charge on the capacitor, the potential difference across thecapacitor and each of the resistors, and the current through each resistor as a function of time.
U n 3Explanation / Answer
a)
equation of voltage can be written as
V = Vmax ( 1- e^-t/RC)
for t = 2RC
V = Vmax ( 1- 0.135)
V = 10.37 Volts
b)
potentisl difference across
R1 is 1.62 V
R2 is 12 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.