The Hubble space telescope is in orbit around the earth. The aperture diameter o
ID: 1554205 • Letter: T
Question
The Hubble space telescope is in orbit around the earth. The aperture diameter of the telescope is 2.4 m. You are using the telescope to look at the cover of your Cutnell and Johnson Physics textbook sitting on the surface of the earth. In red light (wavelength 650 nm) Hubble can resolve the letters "P" and "s" in the word "Physics" on the cover. These two letters are separated by a distance of 16.5 cm. What is the height of Hubble's orbit? (Neglect the effects of earth's atmosphere.) A) 545 km B) 499 times 10^4 km C) 499 km D) 303 times 10^4 km E) None of these.Explanation / Answer
D = 2.4 m
lamda = 650 nm,
Theta = 1.22*lamda/D
theta = 1.22*650*10^-9/2.4 = 3.3042*10^-7 m
Theta = R/d
3.3042*10^-7 = 0.165/d
d = 499 km
correct option is (c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.