My house and my tool shed are wired together in series across a 220 V source. Th
ID: 1552644 • Letter: M
Question
My house and my tool shed are wired together in series across a 220 V source. The tool shed has a fixed resistance R_1 = 10 Ohm because we keep the shed lights on all the time. The house has a resistance R_2 that varies, depending on what appliances we are running. (a) What is the power delivered to the house when R_2 = 1 Ohm ? What is the power delivered to the house when R_2 = 100 Ohm ? (b) For what value of R_2 will the power delivered to the house be maximum? What is this maximum power, in Watts?Explanation / Answer
here V = 220 volt R1 = 10 ohm
as we know that the power delivered to the resistance
P = I2R
so I = V / (R1 + R2)
I = 220 / (10 + R2)
(a) when R2 = 1 ohm
I = 220 / (10+1) = 20 Amp
then P = 202 x 1 = 400 watt Ans
when R2 = 100 ohm
I = 220 / (10+100) = 2 Amp
P = 22 x 100 = 400 watt Ans
(b) when R1 = R2 = 10 ohm
then the maximum power transferred to the resistor due to minimum resistance
I = 220 / (10+10) = 11 Amp
then the maximum power
Pmax = 112 x 10 = 1210 watt Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.