Two coils are aligned along the z-axis as shown. Coil # 1 is connected to a powe
ID: 1552212 • Letter: T
Question
Two coils are aligned along the z-axis as shown. Coil # 1 is connected to a power supply, and a current I_1 runs through coil #1 in the direction shown on the diagram (clockwise, as seen from the location of coil #2). During a particular time interval, the current through coil #1 is increasing. Coil #2 has 200 turns, and is connected to a voltage measuring device. During this interval, what is the direction of -d vector B/dt at a location inside coil #2? During this interval, what is the direction of conventional current in coil #2, as viewed from a location on the +z axis, looking toward the origin? At time t_1 = 4.75 seconds, the magnetic flux through one turn of coil #2 is 0.0113 T middot m^2. At time t_2=5.35 seconds, the magnetic flux through one turn of coil #2 is 0.0163 T middot m^2. What is the absolute value of the average emf in one turn of coil 2 during this time interval? emf_1 turn = V During this time interval, what is the absolute value of the average reading on the voltage-measuring device attached to coil #2? (Remember that the device is connected across the entire coil.) average delta V = VExplanation / Answer
change in flux through each coil is (0.0163-0.0113) = 0.005 T-m^2
Using farady's law
emf induced is e = d(phi_B)/dt = 0.005/(5.35-4.75) = 0.00833 V
emf indued in each coil is e = 8.34*10^-3 V
average deltaV= 200*8.34*10^-3 = 1.668 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.